Yıllar önce bacağı kırıldığında kendisini kurtaran Satoru ile yaşayan sokak kedisi Nana'nın hikâyesini anlatan The Travelling Cat Chronicles insanın içini ısıtan, hüngür hüngür ağlatan, bir hayvanla sahibinin arasındaki bağı romantik ve zamansız biçimde işleyen çok güzel bir kitap.

Satoru kitabın başlarında çok sevdiği kedisi Nana'yı arkadaşlarından birine kitabın oralarına kadar açıklanmayan nedenlerden ötürü sahiplendirmek için uzun yollar gidiyor. O arkadaşlarla tanıştığımızda, Satoru'nun geçmişine giderek o insanlarla nasıl tanıştığını, nasıl bağlandığını, nasıl şimdiki insan haline geldiğini, onların hayatlarında nasıl bir etki bıraktığını okuyoruz. Kimi zaman duygusal kimi zaman da eğlenceli bir kitap.

Satoru genel olarak bakıldığında zor bir hayat geçirmiş ancak hayata karşı masum bir bakış açısı taşımaya devam ediyor. Nana da sokaklar tarafından kavrulmuş, bir kedi olmaktan gurur duyan, Satoru'yu seven, avcı, terbiyeli bir kedi. Bazen kendi hali ve tavrına yönelik yorumları kitabın o hüzünlü yanını kırmada çok başarılı. İnsanın içini ısıtıyor. İkisinin birbirine duyduğu sevgi olağanüstü bir biçimde aktarılmış. Nana'nın insanları anlamasıyla da daha tatlı bir yan katılmış.

Sevginin çeşitli türlerini görebileceğiniz, hayvan sevgisinin çeşitli yanlarına göz atabileceğiniz, anlayış ve şefkat bulabileceğiniz bir kitap. Ancak Japon kültürünün o mesafeli yanları da mevcut. Bu kitapta herkesin zihnine girebildiğimiz için her karaktere karşı bir sempati hissediyoruz. Ancak kalbiniz de kırılacak bazen.

Benim kesinlikle önerdiğim, herkesin okuyabileceği bir kitap. Henüz Türkçeye çevrilmediği için İngilizce okuyabilirsiniz. Bence pişman da olmazsınız.

Kapak hakkında: Kapaktaki kedi Nana değil, ancak kapak tasarlanırken sanırım yazar bu tabloyu görüp bayılmış ve Nana'ya benzemese de kullanmaya karar vermiş. Bence güzel bir ayrıntı.