13 Şubat 2019

ÇOK TATLI GRAFİK ROMANLAR
Normalde grafik roman, manga ve benzerleri kitapları açıp inceleyen, takip eden insanlardan hiç olmadım ancak Instagram ve Tumblr sayesinde birkaç çizeri takip ediyordum zamanında. Aşağıda bu takip ettim çizerlerin çok tatlı kitaplarından biraz bahsedeceğim. :)

En sevdiğim çizerle listeye başlıyorum:

 

 

Sarah Andersen

Sarah Andersen'in çizimleri (ne şanslıyız ki) ülkemizde de yayımlandı: Büyümek Diye Bir Şey Yok ve Musmutlu Yumuş Yumak. Ben şimdiye kadarki tüm kitaplarına şöyle bir göz attım ama elimde sadece Büyümek Diye Bir Şey Yok'un fiziksel kopyası var. Geçen sene aldığımda, doğrusu benden mutlusu yoktu. Kapağındaki kumaş kaplamaya bayılmıştım. Birkaç gün elimden de düşürmedim.

Sarah Andersen hakkında en çok sevdiğim şey, insanların (özellikle de kitap kurtları ve hayvanseverlerin) yaşadıkları çelişkileri, seçimleri eğlenceli bir biçimde ele alması. Ne zaman onun çizimlerine baksam gülümsüyorum. Özdeşiyorum.

  

Catana Chetwynd


Catana ile de internette karşılaşabilirsiniz. O da çok tatlı çizimler yapıyor ama benim için Sarah kadar özdeşilebilir değil. Belki de daha çok çiftlerin üzerine yönelik olduğu içindir. Kitabının adı Little Moments of Love.Simon Tofield'in Simon's Cat dizisi.


Kedileri seviyor muyuz? Eveeet! Kediler bizimle bizim dilimizde konuşsun istiyor muyuz? Eveet. Burada bu arzulara biraz yakından bakabiliriz. Kötü Kedi Şerafettin'in daha masum hane bir hali. Onun gözünden dünyaya bakıyoruz.


Tabii bizden de biraz örnek vermek gerekir.

Örneğin çocukluğumda dayımdan aldığım Salih Memecan'ın Sizinkiler, Limon Yine Rejimde'si ile büyüdüm. Hâlâ o yıllara meydan okuyan kopya odamda. Ne kadar yıpranmış değil mi? O kadar çok okudum, elimde dolandırdım ki.


Daha sonra, biraz daha büyüklere yönelik olan ve aslında D&R'da çizgi roman olarak geçen, Bülent Üstün'ün Kötü Kedi Şerafettin'i var. Ama onun da adını vermeden olmaz. Film olduğunu duyunca çok sevinmiştim doğrusu.

Yazının başında da değindiğim gibi, bende öyle engin bir grafik-çizgi roman listesi yok ama adlarını saydıklarımı çok seviyorum. :)0 Yorum:

Yorum Gönder