Header Ads Widget

2018 Yılında Okuduğum En Güzel Kitaplar

2018 diğer yıllara göre çok daha az kitap okuduğum bir yıl oldu. Ancak bu yıl okuduğum kitapların bazıları beni çok tatmin etti. İşte sizinle bu yazıda en çok sevdiğim kitapları paylaşacağım. Siz de yorum olarak en sevdiklerinizi paylaşırsanız, kim bilir belki de birilerini o kitapları okumaya teşvik edersiniz.

Bu yıl 46 kitap okumuşum. Çoğunlukla fantastik, biraz klasik ve edebiyat. Ancak Amerikan yazarların elinden çıkanlardan başka kitaplar da okuduğum için mutluyum. Çok gariptir ki (en azından benim için) aşağıda her türden kitap bulacaksınız.
Listeye yılın en başında okuduğum ve sevdiğim bir kitapla başlıyorum.

Tanrılar Çıldırmış Olmalı - Çocuk Kitabı


Tanrılar Çıldırmış Olmalı


On iki yaşındaki bir çocuğun maceraların anlatıldığı, eğlenceli, yunan mitolojisine yer verilen tatlı bir kitap. bu sene epeyce çocuk kitabı okudum denilebilir ve en sevdiklerim arasında.Kağıt Ev Kitap Kapağı - Kaynak Jaguar.


Kâğıt Ev


Benim için 2018'e damga vuran yayınevi sanırım Jaguar Kitap oldu. Okuduğum kitaplarına bayıldım. Bana önerilen ve yayıneviyle tanışmamı sağlayan kitap Kâğıt Ev'di. Kitap kurtlarını büyüleyecek bir kısa roman olduğunu düşünüyorum.


Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens kapak

Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens

Normalde kurgudışı kitapları pek tercih etmem. Ancak bir arkadaşımın önerisiyle, sanırım kadınların doğum süreci ile ilgiliydi, bu kitaba başladım ve epeyce bilgilendim. Konu üzerine çok kitap okuyan, bilgili insanları tatmin edeceğine inanmasam da benim gibi nadiren açıp bu tür kitap okuyan insanların beğeneceği bir kitap kendisi.

Nagazaki kapak

Nagazaki


Nagazaki kesişen yolları, dramı, atom bombasının yıkıcı etkileri pek fazla dehşet aktarmadan aktaran bir kitap. İlk başta insan biraz içine girmekte zorlanıyorsunuz ancak ilerleyen sayfalarda bu değişiyor. Kitabın gerçek bir olaydan esinlenildiğini öğrenince ve yaşanan mahremiyet ihlali yüzünden sinirleriniz allah bullak oluyor.

Magic Triumphs - Kate Daniels Serisi

Magic Triumphs - Kate Daniels Serisi


Bu sene çok sevdiğim serilerden biri olan Kate Daniels final yaptı. 10 kitaplık bu serinin yeni kitabını her açtığımda çok mutlu oluyordum. Ilona Andrews en sevdiğim yazarlardan birisiydi. Ülkemizde basılmayan bu seriyi imkânınız varsa okumanızı öneririm. Finaliyle sizi mutlu edecek, biraz üzecek ama kesinlikle tatmine edecek.

Uzaktan Kumandalı Kız kapak

Uzaktan Kumandalı Kız

Etkileyici, birçok duyguyu aynı anda yaşatan, insanların kendi vücutlarından kurtulup daha mükemmel bir hayat yaşama duygularını güzel bir kurguyla ele alan kısa bir kitap. Bende  muazzam bir etki bıraktı.

Herding Cats Kapak

Herding Cats - Sarah Andersen


Sarah Andersen sanırım benim grafik roman (en azından bu türde) yazarları içinde en sevdiğim. Bana beni anlatan, tatlı çizimleriyle içimi ısıtan romanları var. Ülkemizde Büyümek Diye Bir Şey Yok yayımlandı. Kesinlikle alıp bir inceleyin. Kendinizi kaybedeceksiniz!

Hobbit Kapak - Kaynak: İthaki Yayınları

Hobbit


Bu sene en sonunda Hobbit'i bitirebildim. Yıllar önce son 30 sayfaya kadar okuyup bırakmıştım. Pek söze gerek olduğunu düşünmüyorum.

Diamond Fire, Hidden Legacy 3,5


Diamond Fire, Hidden Legacy 3,5


Ilona Andrews'in harika bir serisinin ara kitabı. Ülkemizde serinin ilk kitabı olan Kızıl Ateş yayımlandı. Şehir fantezisi seviyorsanız, kesinlikle önereceğim kitaplar arasında.


Ben, Kirke Kapak


Ben, Kirke - Madeline Miller

Yunan mitoloji seviyor ama Zeus, Hera, Artemis gibi ana karakterleri okumaktan sıkıldığınız mı? Türkçe haliyle Kirke, o zaman tam size göre. Ülkemizde hâlâ yayımlanmadı ama Goodreads Fantazi ödülü aldığı için 2019 içinde raflarda göreceğimize inanıyorum. Ben çok severek okudum doğrusu.

Başlat - Ready Player One Fotoğrafı

Başlat: Ready Player One

Ernest Cline'ın yazdığı ve uzun yıllardır rafımda duran bu kitabı film olduğunu öğrenince okumaya karar verdim. Gerek film, oyun ve birçok başka gönderme yüzünden birkaç ay okumaya ara verdim ancak muazzam bir kitaptı. Hele son 150 sayfası... Yer yer sıkılmış olsam da bu listede yer almayı hak eden bir kitaptı.

Elia ile Yolculuk Kitap Fotoğrafı


Elia ile Yolculuk

Normalde anı okuyan birisi değilimdir ama Zülfü Livaneli'nin yazdığını görünce aldığım bir kitaptı. Hiç de pişman değilim. Livaneli'nden yine birçok şey öğrendim ve her zamanki gibi yine güzel bir duyguyla kapadım kitabı.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar