Header Ads Widget

Tarihi Kurmaca: Girl In The Blue Coat - Monica HesseGirl in The Blue Coat (Mavi Paltolu Kız), 2. Dünya Savaşı'nda, Amsterdam'da geçiyor. Para karşılığında karaborsada insanlara sigara, et, yemek bulan bir kızın hikâyesini anlatıyor. Hannake, teslimatlarını yaparken bir gün hiç de iş tanımının olmadığı bir ricayla karşılaşıyor. Yaşlı bir müşterisi ondan, sakladığı ve ortadan kaybolan Yahudi bir kızı bulmasını istiyor. 

Hanneke gönülsüz, kendisini tehlikeye atmak istemiyor ancak geçmişinde yaşadığı bir kayıpla kızın arasında bağlantı kurunca istemeden de olsa bazı olaylara buluşuyor ve Nazilerin Yahudilere yaptığı şeylerden bazılarına tanık oluyor.

Monica Hesse'nin Mavi Paltolu Kız'ı okunmalı mı?
Bu kitabı epeydir gözüme kestirmiştim ve aniden başlayıverdim. Konusundaki gizem ve karaborsa ilgimi çekti. Başları epey ilgi çekici olsa da zamanla bir ağacın dalları gibi farklı yönlere savrularak ilgimi dağıttı. Sonunda tek bir gövdede toplansa da ilk baştaki heyecanımı kaybettim.

Kitapta bir avuç gencin kendilerini tehlikeye atarak nasıl yardımlar yaptıklarını da okuyoruz. Bu tür haberlere de yabancı değiliz. Onlarca Yahudi'yi kurtaran, onları evlerindeki ufak sığınaklarda saklayan insanlar... Herkesin fark yaratabileceğini gösteren bir kitap aslında.

Yahudi soykırımını gençlere, pek kan olmadan, kamplarda başlarına gelenleri açıkça göstermeden, sadece ari soyu sayılıyor diye, nispeten güvende olan bir kızın bakış açısından okutmak isterseniz, bu kitap epey iyi.

Fakat benim açımdan biraz yüzeysel. Olması gereken duygu yükünü hissetmedim. Hannake'yle bağlanamadım. Zaten her okuduğum tarihi kurguyu sevemiyorum ben. Ortalama bir kitap olduğu fikrindeyim. Ancak kötü değil. Hitap ettiği yaş grubuna göre epey iyi bile olabilir. Sadece ben pek bağlanamadım.

Kitap 2017 yılında Genç Yetişkin dalında Edgar ödülünü de almış.

Diğer ödül alan romanlar da şöyle:

Before The Fall - Noah Hawley (En iyi roman)
Under the harrow - Flynn Berry (En iyi çıkış romanı)
The Wicked Boy: The Mystery of a Victorian Child Murderer - Kate Summerscale (En iyi gerçek suç)
OCDaniel - Wesley King (En iyi çocuk kitabı)

Yorum Gönderme

0 Yorumlar