Header Ads Widget

Korku: Gwendy's Button Box - Stephen King Ve Richard Chizmar


Öyle etiketlenebilir ama bu kitap korku türünde değil. Ona bir açıklık getirelim, tabii gerilebilirsiniz (Stephen King korku ustası olarak biliniyor ama hâlâ "korkacağım").

Gwendy's Button Box (Gwendy'nin Düğme Kutusu) - Stephen King ve Richard Chizmar

Bir zamanlar 12 yaşında bir kız varmış...

Gwendy's Button Box (Gwendy'nın Buton Kutusu), 1974 yılında biraz kilo vermek için intihar merdivenlerinde spor yapan bir kızla başlıyor. Gizemli bir adam tarafından ona büyülü bir kutu veriliyor. Eğer adama inanırsak her butonun bir gücü, iki kaldıracın da hediyeleri var. Gwendy her gün leziz bir çikolata yiyebilir. Ya da arada 650 dolar değerinde 1800'lerin sonundan kalma bir gümüş para alabilir. Ya da bir butona basarak dünyanın sonunu getirebilir. Sıradan şeyler işte.

Bu kitap aslında maceradan maceraya koşan bir kızın hikâyesini değil, bu büyülü kutunun gücünü elinde nasıl tuttuğunu, onu ne şekilde kullandığını anlatıyor. Onunla beraber hayatında sürükleniyoruz. Gwendy büyülü kutuyu aldığında tamamen sıradan ve bir süre daha öyle olmaya devam ediyor. Ancak zaman geçtikçe, kendisi olağanüstü bir kız oluyor... Başına da epey olay geliyor. Bir yandan normal bir insanın başına da gelebilir dediğiniz şeyler...

Dili epey akıcı. Konu sürükleyici. Gizemli. Tatmin edici. Merak uyandırıcı. Ve sanırım King'in biriyle yazdığı ilk kitap. (Öyle duydum ama araştırmadım, tembelim demiş miydim?) Kitabı okurken heyecanlanıp geriliyor, bazen de kızın şansına hayret ediyorsunuz. Beklenmedik hikayelerden aslında. Karakterin gelişimini süreç boyunca gözlemleyebiliyorsunuz ve bu, bence hikayenin en güzel yanlarından biri.

Eğer çabuk okunacak ve güzel bir kitap arıyorsanız, bakabilirsiniz. Zaten üzerinde KING yazıyor. Hüsrana uğramak yok.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar