31 Ekim 2016

TARİHİ KURMACA: OKYANUSLAR ARASINDAKİ IŞIK || M. L. STEDMAN


Okyanuslar Arasındaki Işık - M. L. Stedman


Okyanuslar Arasındaki Işık Goodreads'ta, okurların seçimiyle en iyi tarihi romanı ödülü almış bir kitap. Savaştan dönmüş, ruhen yaralı ve erdemli bir adamla eşinin hikâyesini anlatıyor. Bir dram anlayacağınız ve kitabın sonu çok duygusal.

Tom savaştan dönüp bir deniz fenerinde çalışmaya başlar. Yalnız bırakan bir iştir ancak Isabel adlı bir kadınla evlenir. Isabel üç kere çocuk düşürdükten sonra yıkılmanın eşiğindedir ancak kıyıya Janus adlı ölü bir adam ve ufacık bir yavru sürüklenir. Tom çekingen olsa da, kimseye haber vermez. Adamı gömüp çocuğa kendi evlatlarıymış gibi bakarlar.

Bu kitabı aslında kazara almıştım (başka bir kitapla karıştırdım) ama bir dürtüyle okumaya başladım. Sonra da o sıralar filminin çıktığını gördüm. Muhtemelen reklamına denk gelmiştim bir yerde. Konusundan falan haberim yoktu. Filmin adı kafama çok takıldı ama. Hayat Işığım demişler.

"Izz, bir geleceğinin olabilmesi için geçmişi değiştirebileceğin umudundan vazgeçmen gerektiğini yaşayarak öğrendim."

Sevgiyi, fedakârlığı, travmayı, kayıpları, zor seçimleri ve bağışlamayı anlatan bir kitap. Ah bir de olmazsa olmazımız, toplumu. Sevgiyi Isabel ve Hannah'da, ebeveynlerde görüyoruz. Fedakarlığı Tom'da ve Isabel'de. Kayıpları ise her karakterde. Savaşın etkileri insanlarda nefret doğuruyor ve masum bir adamın ölümüyle sonuçlanıyor. Sanırım en çok içim ona acıdı. Her karakter kendi imkansız seçimiyle baş başa bırakılıyor. İnsan ben olsaydım ne yapardım diye düşünüyor doğrusu. Buna bir yanıtım çok. Çocuk sevmem zaten.

Kitabın seyri tek yönlü olsa da, karakterlerin zor koşullar altında attıkları adımları okumak bana dokundu. Ve bu iyi bir şey. Kitabı bu yüzden sevdim. Saplantıyı, nefreti, kini, kısacası her şeyi bulabilirsiniz bu kitapta. Okumanızı öneririm.

En çok sinirime dokunan ise sanırım Isabel'in sorunlu kişiliği oldu. Tom ise asla benim olamayacağım kadar anlayışlı biri. Hannah da öyle. Gerçekten böyle insanlar var mı diye sorguladım. Büyük hataların yıkıcı sonuçlarıyla yüzleşebilecek kadar cesur ve erdemli. Kimse kusursuz değildir ancak yanlışı düzeltmek bizim elimizde. Lanet olsun, güzel kitaptı doğrusu. Okursanız şayet, ne demek istediğimi anlayacaksınız. Akıcı olduğunu da söyleyeyim. Bir çırpıda bitebilecek bir kitap.

0 Yorum:

Yorum Gönder