10 Ağustos 2016

KURMACA: IT ENDS WITH US || COLLEEN HOOVER


It Ends with Us (Bu, Bizimle Biter) - Colleen Hoover


Colleen uzun zamandır güncel kurmaca okur âlemini kasıp kavuran bir yazar. Ben de kitaplarını okumayı istiyordum ancak romans sevmediğim için pek elim gitmiyordu. Burak adlı sevdiğim arkadaşım kitabın Goodreads puanını görünce okumak istemiş ve ben de ona ortak çıktım. Goodreads'ta on binden fazla oy alıp da hala 4.71 puanı tutturmak öyle her yiğidin harcı değil nitekim.

Kitap hakkında tek kelime okumadan başladım. Bir yandan sonuca bağlanmayan romanlardan olacak diye korka korka ilerledim. İlk önce yirmi üç yaşında olduğunu, ardından küçükken annesini döven bir babanın kızı olduğunu ve gencecik bir yaşta evsiz birine âşık olduğunu öğrendim. Sonra da hayatına yeni bir çizgi çizecek yakışıklı bir doktorla tanışmasını ve kendi işini kurmasına tanık oldum. Kızımız Lily bana Pollyanna'yı anımsattı. Onda epey tatlı ve masum bir hava vardı.

Kitabı dram olarak etiketleyebiliriz ama bence epey de mizah içeriyor, yani hem güldüren hem ağlatan bir kitap. Sevgili doktorumuz Ryle da en az kızımız kadar sorunlu bir adam. Bir o kadar da iş hayatına odaklanmış biri. Ne var ki, ona pek ısınamadım. Bunun için de bir nedenimiz var ve adı Atlas.

Genel olarak baktığımızda aslında, kitabın amacı aşk değil. Bir annenin hem kendisi hem de evladı için nasıl bir hayat çizmesi gerektiği. Suistimal suistimali doğurur ve bu halkayı kırmak bizim elimizde. Bu kitabın en güzel yanı bence kadın dayanışması. Aşkla, sevgiyle bezenmiş olabilir ama yazarın da kitabın sonunda verdiği mesaj çok açık bence. Birini sevmeniz illa da onun kurbanı olmanızı gerektirmiyor. Böyle şeyler irade ve güç gerektirir ama kendiniz ve evladınız için daha iyi bir gelecek kurmak sizin elinizde.

Bu kitabı vermeye çalıştığı mesaj için çok sevdim ama aşk fasa fiso geldi. Bir kadının halkayı kırmak için çektikleri anlatılıyor. Genel olarak bakarsak birazcık yavan. Çoğu kadın ailesini parasızlıktan, çaresizlikten bırakamıyor (Türkiye'yi düşünürsek buna aile baskısı, toplum baskısı ve daha neler eklenebilir) ve Lily'nin annesinin dediği bir söz var. Beş yıl çektim, beş yıl daha çeksem ne olur? İşte olay bu. Hangi sevgi daha büyük? Biraz da bu soruya bir yanıt arıyoruz aslında.

Bence okunması gereken bir kitap. Bu yıla damgasını vuracağı su götürmez.

Aşağıda  sizlerle paylaşmak için çevirdiğim bir alıntı bulabilirsiniz.

Hayatınız boyunca tanıştığınız tüm insanları bir düşünün. Ne kadar da çoklar... Dalga dalga gelip, gelgit ile usulca vurup çekiliyorlar. Bazı dalgalar diğerlerinden daha büyüktür ve daha fazla etki bırakır. Bazen dalgalar yanlarında denizin derinlerinden bir şeyler getirir ve onları kıyada bırakırlar. Gelgit çekildikten çok sonra bile dalgaların orada bulunduğunu kanıtlayan, kum tanelerinin üzerlerinde bıraktıkları izlerdir bunlar. İşte Atlas'ın bana, "Seni seviyorum," derken bunu kastediyordu. O, benim karşılaşacağı en büyük dalga olduğumu bu biçimde söylüyordu. Ve yanımda o kadar çok şey getirmiştim ki gelgit çekildikten çok sonra bile izlerim her daim orada olacaktı.

0 Yorum:

Yorum Gönder