1 Temmuz 2016

FANTASTİK: KIZIL ATEŞ || ILONA ANDREWS (GİZLİ MİRAS 1)Aman sabahlar olmasın aman kitap bitmesin, yoksa ben sonraki kitabı nasıl beklerim! diye ağıtlanırken, bir baktım bu sihirli mantar gibi beni başka alemlere taşıyan, ruhumu, kalbimi çalan, mümkün olsa bedenimi ele geçirecek kitap bitmiş. Ilona ve Gordon hayal kırıklığına uğratmıyor.

Kızıl Ateş, Osiris adlı bir serumun yaklaşık 200 yıl önce insanlara çeşitli güçler verdiği bir dünyada geçiyor.

---Uyarı, yorum orta dereceli sürpriz bozan içerir--- 

4 çeşit büyü kullanıcısı var: Minor (En zayıf), Average, Notable, Significant ve Prime (En güçlü). Nevada, kitabın anlatıcısı, babasının kurduğu şirketin sorumluluğunu almış bir kadın iki kardeşi, iki kuzeni, annesi ve büyük annesi ile zor zanaat şirketi döndürüyor. Özel dedektiflik yapıyor. Babasının hastalığı sırasında şirketi ipotek ettirmiş. Adam Pierce adlı gösteriş düşkünü, Prime bir büyücü bir banka soyup, Gavin Waller adlı bir çocuğun yardımıyla bir güvenlik görevlisini öldürüyor ve Nevada’nın şirketine sahip olan 4 güçlü Evden biri Montgomery, Pierce Evi'nin isteği üzerine onu Adam Pierce yakalamak için çağırıyor. Bu andan itibaren hayatı garip bir yöne ilerliyor. Çünkü Adam en güçlü büyücülerden biri ve Nevada’nın onu yakalamak ve canlı getirmek gibi bir şansı yok. Montgomery’de bunu biliyor ancak Nevada’yı kaybetmesi finansal açıdan ona pek koymayacağı için böyle bir çözüm bulmuştur.
Nevada, Adam Pierce’i bulur ve onunla konuşur ancak adamın gelmek gibi bir niyeti yoktur. Güçlünün gücünü kullanıp, kurallara uymak zorunda olmadığı bir dünya istiyordur. Nevada Adam’la buluştuktan sonra Gavin’in kuzeni, Mad Rogan olarak bilinen ve en güçlü büyü kullanıcı olan Connor Rogan tarafından kaçırılır ve büyüyle işkenceye maruz kalır. Ancak Mad Rogan, Nevada’nın neden Adam Pierce’in peşinde olduğunu öğrenemez, onun yerine Nevada, babasının hasta olduğunu herkesten önce keşfettiğini ve bunun en büyük sırrı olduğunu açıklar ve ardından da bayılır. Mad Rogan onu evine götürür.

İşte bu noktadan sonra ben de yerimde duramam. Çünkü bu kitap bir harikaydı. Mad Rogan'a hayran kalacaksınız.

Harika, tek kelimeyle harika bir kitaptı. Hikayeyi seks sahneleri ile doldurmayan, aksiyonu bol, ama Rogan ile Nevada arasındaki çekimi son zerresine kadar hissettiren bir kitap. Okurken delirdim. Kitap bittiğine devamı olmadığı için delirdim. Ailenin kadınları Pierce ve Rogan’ın cazibesine kapılması, ailenin ilişkileri… Nevada’nın işinde uzman oluşu… Her şey toplandığında bence şehir fantezisi türünden beklenen tüm unsurlar vardı. Hele sonu. O sondan sonra insan nasıl başka bir kitap okur ki??

Rogan’ın hele karanfil jesti öyle hoştu ki! Öyle bir adamdan beklemiyorsun. Kitabın başında kıza işkence eden adamdan beklemiyorsunuz. Bu ikilinin maceralarını okumak bence muhteşem keyifli olacak. Eğer Ilona Andrews’i de biliyorsam, hayal kırıklığı ufukta değil.

Kitabın bir nevi modern ve fantastik Aytaşı hikayesi olduğu da gözlerden kaçmamalı bence. Hindistan'dan gelen bir mücevherin tekrar oraya gönderilmesi ve asla iyi sonuç doğurmaması…

Nevada'nın güçsüz görünüp iradesi ve zekası ve cesareti ile binbir türlü belaya karşı koyması beni benden aldı. Kitabın herhangi bir yerinde kalp krizinden gidebilirim diye vasiyetimi yazmayı bile düşündüm. Bu türü ne kadar sevdiğimi biliyorsunuz, böyle harika kitapları okuyunca tekrardan yaşadığımı hissediyorum. Uzun zamandır beni böyle heyecanlandıran bir şehir fantezisi okumamıştım. Ilona Andrews beni hayranlarının arasına daimi olarak yerleştirdi.

Bu arada Ilona Andrew aslında karı koca birlikte yazan bir çiftin ortak ismi. Ilona ve Gordon birlikte onlarca kitaba el attılar. Ve benim gibi binlerce hayranı mest ediyorlar.

Bu kitabı okumanız lazım..

Serinin diğer kitaplarına yaptığım yorumları burada bulabilirsiniz.

0 Yorum:

Yorum Gönder